Szpic Duży Biały

Szpic duży to jeden z czterech szpiców, które różnią się głównie wielkością. Wszystkie są bardzo efektownymi, bogato owłosionymi psami o spiczastych uszach i bujnym, zawiniętym na grzbiet ogonie. Inteligentne, czujne, nieufne wobec obcych.
Szpic duży to pies inteligentny, o żywym usposobieniu. Duże szpice, w odróżnieniu od swoich mniejszych krewniaków, są spokojne, opanowane i niehałaśliwe. Odznaczają się zrównoważonym charakterem i pewnością siebie. Ich odwaga sprawia, że niekiedy bywają wręcz lekkomyślne. Nie powinny jednak okazywać nerwowości i niepotrzebnej agresji. Szpice duże mają silny instynkt stróżowania, a ich niewątpliwą zaletą jest brak skłonności do włóczęgostwa.
W otoczeniu domowników szpice duże są wesołe, zabawne, niekiedy przebiegłe, bardzo uczuciowe i łatwe we współżyciu. Lubią się przypodobać człowiekowi, ale cenią sobie również niezależność i wiedzą, jak ją uzyskać. Bardzo lubią towarzystwo dzieci i chętnie się z nimi bawią. Są zwierzętami stadnymi i najlepiej czują się wtedy, gdy cała rodzina jest w komplecie. Wobec obcych psów nie są zaczepne, ale nie dadzą sobie dmuchać w kaszę – sprowokowany szpic duży będzie się bronić.